Yanvarın 5-də 93 yaşında vəfat edən Türkiyənin məşhur teatr və kino aktyoru Münir Özkul bu gün İstanbulda dəfn edilib.
Mynews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, aktyor üçün Muhsin Ərtuğrul adında teatrda vida mərasimi təşkil edilib.
Təşvikiyyə məscidində dəfn namazında mədəniyyət və turizm naziri Numan Kurtulmuş, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin vitse-spikeri Akif Həmzəçəbi, millət vəkilləri, sənət dünyasının tanınmış simaları iştirak ediblər. M. Özkul İstanbulun Bakırköy rayonundakı qəbiristanlıqda dəfn edilib.
Türkiyənin tanınmış kino və teatr aktyoru İlyas Salman APA-ya bildirib ki, həyatı da, ölüm ölümü də qəbul etmək məcburiyyətindəyik. İ. Salman böyük sənətkar M. Özkula rəhmət diləyib.
Qeyd edək ki, 15 avqust 1925-ci ildə İstanbulda anadan olan M. Özkul teatrda rol ifa etməyə 1940-cı ildə başlayıb. İlk peşəkar rolunu 1948-ci ildə oynayan M. Özkul 1951-ci ildə ilk dəfə kinoya çəkilib. 200-dən çox filmdə oynayan M. Özkulu Türk tamaşaçısına sevdirən rolları 1975-ci ildə çəkildiyi "Hababam sınıfı" filmindəki Mahmut hoca və eyni ildə çəkilmiş "Bizim ailə" filmindəki Yaşar usta rolları olub. M. Özkula 1999-cu ildə Türkiyənin "Dövlət sənətçisi" fəxri adı verilib. M. Özkul 1977-ci ildə Bakıda keçirilən beynəlxalq film festivalında birincilik mükafatı alıb.